donderdag 20 maart 2014

SIMIN TANDER

CD PRESENTATIE: WHERE WATER TRAVELS HOME

Simin Tander stem/composities, Jeroen van Vliet piano/elektronica, Cord Heineking bas, Etienne Nillesen drums

De Duits-Afghaanse zangeres Simin Tander mengt jazz met Europese en Oosterse invloeden. ‘Tander is een wonder van zangkunst’ (Het Parool).

Parool van 13 maart 2014:
5 sterren recensie cd Where Water Travel Home: “Dit is kunst, dit is kunde, maar bovenal is dit pure liefde.” (Jan Jasper Tamboer)

De Duits-Afghaanse zangeres Simin Tander is een unieke verschijning in het Europese jazzlandschap. Ze valt op door haar enorme variatie in klankkleuren en expressies, en door haar vrije benadering van taal. Op haar nieuwe cd Where Water Travels Home zingt ze in het Engels, in een eigen fantasietaal en voor het eerst enkele composities in het Pasjtoe, de Afghaanse taal. En in het Frans een chanson van Jacques Brel.

Simin Tander kreeg les van Sheila Jordan en trad op met Eric Vloeimans. Haar songs bewegen zich vloeiend tussen jazz, chansons, ballads en improvisaties. Ze zingt voornamelijk eigen composities waarvan de teksten gedeeltelijk samen geschreven werden met haar zus, de in Duitsland beroemde actrice Mina Tander.

De liederen in haar vaders taal Pasjtoe vallen meteen op – Simin putte inspiratie uit de rijke geluiden van deze Afghaanse taal. We horen het in het rustige ‘De Kor Arman’, een exotische song over het verlangen naar een gevoel van thuis zijn. ‘Ik schreef de muziek voor dit nummer denkend aan de gedichten van mijn vader, zonder deze ooit gelezen of gehoord te hebben’, zegt Simin. ‘Na lang zoeken vond een vriend van hem een dichtbundel in Canada, waarin onder meer ook dit gedicht van zijn hand. Dat de tekst nu zo mooi bij de muziek past is een bijzondere verrassing.’

De internationale musici in het kwartet van Simin Tander integreren moeiteloos Oosterse klanken en timbres in hun Westerse muzikale vocabulaire. Daarbij schuwen ze niet hun instrumenten op een ongebruikelijke manier te bespelen, waardoor bijzondere effecten ontstaan.

‘Simin Tander is een wonder van de zangkunst’ (Het Parool).

‘Een flonkerende diamant. Dat is de tweede cd van Simin Tander… Op Where Water Travels Home legt de Afghaans/Duitse jazzzangeres haar muzikale ziel volledig bloot en dat gebeurt met een intensiteit, die de luisteraar kippenvel bezorgt… Simin Tanders stembereik is magistraal, haar keuze van repertoire indrukwekkend en haar presentatie meer dan gloedvol’ (Jazzenzo).

Op woensdag 26 februari was Simin te gast bij Kunststof. Klik hier om het programma te beluisteren.

Het Bimhuis restaurant is geopend voor aanvang van het concert van 18:30 tot 20:30 (reserveren aanbevolen 020-7882158). Na afloop van het concert is het Bimhuis Café geopend (gratis toegang).

Celebrating jazz since 1974